All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ road light led solar street lamp ] match 208 Products.
Integrated Ultra Thin Solar LED Street Light Brigelux Smd 300W
| Power: | 300W |
|---|---|
| Solar Panel: | 5V/30W Monocrystalline Silicon |
| Light Source: | LED |
KCD Garden 50W 100W 150W 200W 300W 250lm/w SMD 3030 Projector Waterproof Modern Electric Street Lamp LED Street Lights
| Place Of Origin: | Place Of Origin Guangdong, China |
|---|---|
| Applications: | Road, Outdoor |
| Color Temp: | 3000-6500K |
Bridgelux Chip 6500k 30w Solar Outdoor Flood Lights With On Off Switch IP65 waterproof outdoor garden lights
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 170 |
| Input Voltage(V): | DC 5V |
Super Bright 200Watt IP65 Solar Powered Flood Lights
| Ip Rating: | IP65 |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 90*130 |
| Led Light Source: | Bridgelux |
Die Cast 30W 50W 150W All In One Solar LED Street Light
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Type: | Energy Saving Outdoor Led Street Light |
| IP Grade: | IP65 Waterproof |
Waterproof Solar Powered Flood Lights 200 W 110 lm/W 6000K 50000hrs Lifespan
| Wattage: | 200W |
|---|---|
| Luminous: | 100-110 Lm/W |
| Lamp Luminous Flux(lm): | 20000lm |
CRI80 6500K 50 W Solar Outdoor Flood Lights Gray ABS LiFePO4 High Efficiency
| Wattage: | 50W |
|---|---|
| Light Form: | Solar Outdoor Flood Lights |
| Control Method: | Light Control&remote Control |
TR-CS High Lumen Brightness All In One Solar LED Street Light with 6V20W Solar Panel and 20AH Battery Capacity
| Solar Panel: | 6V20W Solar Panel(mono Crystalline Silicon) |
|---|---|
| Battery Capacity: | 20AH |
| Lumen: | 110 Lm/w |
TR-ES02 High Lumen Brightness All In One Solar LED Street Light with Type C charger and IP65 Water Resistance
| Solar Panel: | 6V20W Solar Panel(mono Crystalline Silicon) |
|---|---|
| Battery Capacity: | 20AH |
| Lumen: | 110 Lm/w |
High Lumen 6000k Solar LED Street Light With Inbuilt Batteries IP65 Aluminum Dusk To Dawn
| Usage: | Garden, Street, Road,Highway |
|---|---|
| Charging Time: | 6-8 Hours |
| Material: | Aluminum |

