All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ road light led solar street lamp ] match 208 Products.
Industrial Aluminum Solar LED Street Lights 100 W 200 W 500 W With Pole
| Color Temperature(cct): | Pure White,Cool White,Warm White |
|---|---|
| Solar Panel: | Monocrystalline Silicon 6V |
| Material: | Aluminum Alloy |
TR-VS The solar integrated street lamp has an adjustable light Angle, high lumen brightness, ip65 water resistance and is not easy to be damaged,can be equipped with a remote control
| Solar Panel: | 18V85W Solar Panel(mono Crystalline Silicon) |
|---|---|
| Battery Capacity: | 80AH |
| Lumen: | 260 Lm/w |
187*216.7*28mm 12v 110lm/W Outdoor LED Flood Lights 50w
| Type: | Outdoor Led Flood Light |
|---|---|
| LED Chip: | SMD2835 |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
30W 50W 100W 200W 300W Outdoor Flood Light Waterproof Refletor Projecteur Led Flood Lamp For Stadium
| Beam Angle: | 120° |
|---|---|
| CRI: | >80 |
| Color Temperature: | 3000K-6000K |
Motion Sensor All In One Solar LED Street Light 50W 100W 200W IP65 Waterproof Landscape Lamp
| Solar Panel: | 60W*18V Mono Type |
|---|---|
| Battery: | 24AH*12.8V (LiFePO4) |
| Work Time: | 10-15hour/day,5-7rainy Day |
Aluminium Integrated All In One Solar LED Street Light Motion Sensor Inbuilt Battery 300 Watt
| LED: | 60WBridgelux Chips3030(Life Time 100000hours) |
|---|---|
| Motion Sensor: | Yes |
| Remote Control: | Yes |
Aluminum Alloy All In One Solar LED Street Light 20w 60w 300w 170lm/w
| Application: | ROAD,outdoor,Highway,courtyard,Garden |
|---|---|
| Working Temperature(℃): | -20 - 50 |
| Product Name: | IP65 30w 60w 90w Motion Sensor All In One Solar Led Street Light |
TR-CS High Lumen Brightness All In One Solar LED Street Light with Type C charger and IP65 Water Resistance
| Solar Panel: | 6V20W Solar Panel(mono Crystalline Silicon) |
|---|---|
| Battery Capacity: | 20AH |
| Lumen: | 110 Lm/w |

