All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ road light led solar street lamp ] match 208 Products.
High Brightness All In One Solar LED Street Light Smart Lighting System 100w 150w 200w
| Lumen(LM): | 170LM/W |
|---|---|
| Colour Tempreture: | 6000K ~6500K(it Can Be Customized) |
| LifePO4 Battery: | 72AH 12.8V |
6500K All In One Solar LED Street Light 60w 6000 Lumens With Inbuilt Lithium Ion Battery
| Input Voltage(V): | DC 6V |
|---|---|
| CRI (Ra>): | 80 |
| Working Temperature(℃): | -20~+45 |
Aluminum Housing All In One Solar Led Street Light SMD 2835 Beads For Parking Lot
| Light Source: | LED SMD 2835/5050/3030 |
|---|---|
| CCT: | 3000K/4000K/5000K |
| Housing Material: | High Quality Die Casting Aluminum Housing |
High Way 60watt 435.1*163.5*70mm All In One Solar LED Street Light
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Type: | Energy Saving Outdoor Led Street Light |
| IP Grade: | IP65 Waterproof |
30W 60W 100W All In One Solar Led Street Light Outdoor Energy Saving IP65
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 12V |
High Lumens High Power Outdoor Waterproof 100W 200W 300W Solar Flood Light
| Type: | Outdoor Led Flood Light |
|---|---|
| LED Chip: | SMD2835 |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
Aluminum IP65 15W 30W 60W 100W 150W Outdoor Solar Flood Lights
| Type: | Outdoor Led Flood Light |
|---|---|
| LED Chip: | SMD2835 |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
Motion Detection All In One Solar LED Street Light Square 60watt 500watt
| Product Name: | Project All In One Solar Street Light |
|---|---|
| Material: | Aluminum Alloy |
| Charging Time: | 5-6hours |
Security Waterproof Ip65 200 Watt Led Flood Light Solar
| Ip Rating: | IP65 |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 90*130 |
| Led Light Source: | LED |
Ultra Thin 130lm/W Smd Led Street Light 50Watt
| Application: | ROAD,Highway,outdoor,courtyard,Garden |
|---|---|
| Ip Rating: | IP65 |
| Cri (ra>): | 85 |

