All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ road light led solar street lamp ] match 208 Products.
IP65 Waterproof Outdoor Smart LED Solar Powered Motion Flood Lights 60W Energy Saving
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 12V |
IP65 Waterproof Outdoor 50W 200w Solar Street Light High Lumen Power
| Lighting Solutions Service: | Rvice: Lighting And Circuitry Design, Auto CAD Layout, Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | DC 6V |
Residential Areas Solar Street Light with IP65 Rating and Electric Supply
| Lamp Power: | 60W |
|---|---|
| Power Source: | Solar |
| Item No: | 50w Led Street Light |
KCD Aluminum Housing 20000 Lumen 250w Solar Flood Lamp For Outdoor
| Ip Rating: | IP65 |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 90*130 |
| Led Light Source: | Bridgelux |
Garden LED Solar Powered Flood Lights 30w 60w 100w Super Bright Security Long Life IP67
| Type: | Solar Powered Flood Lights |
|---|---|
| Color Temperature(CCT): | 3000~6500K |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
KCD Super Bright IP66 Commercial Warm White Decorative 50w 100w 150w 200w 250w Smart Outdoor LED Street Lamp
| Place Of Origin: | Guangdong, China |
|---|---|
| Applications: | Park,road, Outdoor |
| Color Temp: | 3000-6500K |
Aluminum Housing Lithium Battery Solar Street Light High Lumen Remote Control
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | AC85-265V |
KCD Durable Body Outdoor Highway Pathway Waterproof IP65 400W 500W All In One Solar Street Lights Solar Induction
| Solar Panel: | MONO Solar Panel |
|---|---|
| Application: | ROAD |
| Warranty: | 3 Years |
IP66 High Power Solar Street Light 150 Watt 200 Watt 400 Watt 6000k With Battery
| Led: | Bridgelux Chips3030 |
|---|---|
| LifePO4 Battery: | 18AH-54AH 12.8V |
| Solar Panel: | High Efficiency Monocrystalline Silicon |
IP65 Street Lighting 200W Solar Panel Flood Light 80lm/w
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 80 |
| Input Voltage(V): | AC200-240V |

