All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ high power street light 200w ] match 279 Products.
Explosion Proof 100W 300W Led Solar Flood Light For Gym
| Ip Rating: | IP65 |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 90*130 |
| Led Light Source: | Bridgelux |
Tennis Court Sport Lighting Led Flood Light Ip66 For Park
| CRI (Ra>): | 80 |
|---|---|
| Working Lifetime(Hour): | 50000 |
| Lamp Body Material: | Aluminum |
KCD 100W Remote Control Solar Streetlight with 6500K High Lumens LED for Road and Highway Lighting
| IP Rating: | IP65 |
|---|---|
| Color Rendering Index: | 80 |
| Color Temperature: | 2700-6500K |
170lm/W Mono Solar Outdoor Flood Lights 50w 100w 200w 300w DC 6V
| Housing Material: | Die Casting Aluminum |
|---|---|
| Body Color: | Black |
| Power: | 50w/100w/200w/300w |
Cool White 60W 100W 150W 200W Led Solar Pole Lights
| Application: | ROAD,Highway,outdoor,courtyard,Garden |
|---|---|
| Ip Rating: | IP65 |
| Cri (ra>): | 85 |
Aluminum 200W 300W IP66 SMD Outdoor Pole Road Light
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | DC 12V |
Outdoor Led Solar Street Lamp Remote Control With Battery IP65 50w 1100w 50w 200w
| Lighting Solutions Service: | Rvice: Lighting And Circuitry Design, Auto CAD Layout |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | AC85-265V |
Outdoor Waterproof Ip67 Led 4500lm 150w Solar Panel Flood Light
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
200W Solar Power Human Body Induction High-Brightness Illumination Durability and Protection LED solar streetlight
| Light Source: | LED |
|---|---|
| Item Type: | Solar Street Lights |
| Working Lifetime(hour): | 50000 |
ROHS High Lumenes Ip66 80lm/W Outdoor Led Flood Lights
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 80 |
| Input Voltage(V): | AC220-240V |

