All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ high power street light 200w ] match 278 Products.
TR-ES03 500W Integrated Solar Street Light for Garden, Street, Plaza and Outdoor Public Areas
| IP Rating: | IP65 |
|---|---|
| Color Rendering Index: | 80 |
| Color Temperature: | 2700-6500K |
Super Bright 200Watt IP65 Solar Powered Flood Lights
| Ip Rating: | IP65 |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 90*130 |
| Led Light Source: | Bridgelux |
Outdoor 200Watt 170lm/W Solar Powered Flood Lights
| Ip Rating: | IP65 |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 90*130 |
| Led Light Source: | Bridgelux |
RGB Solar Powered Flood Lights Led 30w 60w 200w Sport Ground
| Led Qty: | 36led |
|---|---|
| Working Time: | 10-12 Hours (color Changing Mode) 8-10 Hours (fixed One Color Mde) |
| Type: | Multifunctional Solar Decoration Light |
Warm White Solar Powered Flood Lights Commercial 50 W 100 W 200 W
| Product Name: | Motion Solar Flood Light |
|---|---|
| Light Type: | Solar,Energy Saving,wall Light,LED |
| Protection Level: | IP65 |
Waterproof Explosion Proof Outdoor 60w 100w 150w 200w High Quality Aluminum Lifepo4 Battery 6500k Solar Street Light
| Color Temperature: | 6500K |
|---|---|
| Lifespan: | 50,000 Hours |
| IP Rating: | IP65 |
High Lumen Long Working Time Outdoor 50W 100W 150W 200W 250W 300W Pole Led Solar Street Light Battery
| Solar Panel: | 18V80W Solar Panel(mono Crystalline Silicon) |
|---|---|
| Battery Capacity: | Lithium Battery 12.8V 30AH |
| Specical Function: | Automatic Dust Sweeping And Snow Cleaning |
Motion Sensor All In One Solar LED Street Light 50W 100W 200W IP65 Waterproof Landscape Lamp
| Solar Panel: | 60W*18V Mono Type |
|---|---|
| Battery: | 24AH*12.8V (LiFePO4) |
| Work Time: | 10-15hour/day,5-7rainy Day |
110lm/w Waterproof ip65 LED Street Light 100W 150W 200W high power for garden road super bright
| Lamp Luminous Flux(lm): | 16500lm |
|---|---|
| CRI (Ra>): | 80 |
| Working Temperature(℃): | -20~+50 |
Waterproof Led Solar Street Light 100w 140w Outdoor High Lumen Die Casting Smd Cob Dc 5kg
| Lamp Luminous Flux(lm): | 10000 |
|---|---|
| CRI (Ra>): | 80 |
| Working Temperature(℃): | -20-50 |

