All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ high power street light 200w ] match 277 Products.
KCD Led Solar Street Light Complete Set Solar Street Light External LiFePo4 Lithium Battery Under The Solar Panel
| Color Temperature: | 6500K |
|---|---|
| Lifespan: | 50,000 Hours |
| IP Rating: | IP65 |
Lithium Battery 100w 150w All In One Solar LED Street Light Control Waterproof Solar Street Lamps
| Solar Panel: | 18V80W Solar Panel(mono Crystalline Silicon) |
|---|---|
| Battery Capacity: | Lithium Battery 12.8V 30AH |
| Specical Function: | Automatic Dust Sweeping And Snow Cleaning |
25watt 40watt 60watt 100watt Solar Powered Flood Lights Integrated Outdoor Flood Lamp
| Product Name: | Aluminum Alloy Solar Flood Light |
|---|---|
| Material Of Housing: | Aluminum Alloy |
| Charging Time: | 6-8h |
Durable Aluminum Body Outdoor LED Street Lights For Roadway Pathway 150lm/W AC 82-265V
| Wattage: | 150W |
|---|---|
| Voltage: | AC85-265V 120-277V |
| Power Factor: | >0.9 |
KCD All in Two Solar Street Light with IP65 Waterproof 1000W Power and LiFePO4 Lithium Battery for Outdoor Lighting
| IP Rating: | IP65 |
|---|---|
| Color Rendering Index: | 80 |
| Color Temperature: | 2700-6500K |
Smart Mains-Powered LED Street Light, Aluminum Alloy Body, IP65 Waterproof, Branded LED Chips, Auto On/Off at Night, Energy-Efficient, Ideal for Urban Arteries, Industrial Parks, Campuses
| Color Temperature: | 6500K |
|---|---|
| Lifespan: | 50,000 Hours |
| IP Rating: | IP65 |
Ra70 2700k Solar Powered LED Street Lights Heat And Frost Resistance For All Weather Conditions
| Application: | LANDSCAPE |
|---|---|
| Place Of Origin: | Guangdong, China |
| CCT: | 2700-6500K |
Aluminum 200W 300W IP66 SMD Outdoor Pole Road Light Wide range exposure brand chips high power
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | DC 12V |
Aluminum Seperated Solar Powered Outdoor Street Lamp Led Street Light DC 300W 400W IP66
| Product Name: | 100W Solar Street Light |
|---|---|
| CCT(Color Temperature): | 3000K-6500K |
| Material Of Housing: | Aluminum Alloy |
Waterproof Ip65 Outdoor 100W All In One Led Solar Street Lamp
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 6V |

