All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ high power street light 200w ] match 277 Products.
Aluminum Outdoor LED Street Light
| Wattage: | 300W |
|---|---|
| Battery: | Lithium Iron 20000 3.2V |
| Solar Panel: | 6V 18W |
SMD 3030 Outdoor LED Street Lights 90lm/W 60w 100w 150w 200w 220v For Public Place
| Voltage: | AC85-265V |
|---|---|
| Ra/CRI: | ≥80 |
| Bean Angle: | 60*140° |
100-130lm/W Outdoor LED Street Lights 150w 200w 6000k LED Road Lamp
| Light Source: | LED Chip |
|---|---|
| NO. Of LEDS: | Smd 2835 |
| Lifetime: | 50,000 Hrs |
Large Degree Outdoor LED Street Light 30Watt 50Watt 100Watt 150Watt SMD 3030
| Energy Supply: | AC Electric |
|---|---|
| Power: | 30W/50W/100W/150W/200W |
| Housing Material: | Die Casting Aluminum |
High Brightness All In One Solar LED Street Light Smart Lighting System 100w 150w 200w
| Lumen(LM): | 170LM/W |
|---|---|
| Colour Tempreture: | 6000K ~6500K(it Can Be Customized) |
| LifePO4 Battery: | 72AH 12.8V |
Electric Pendant Ultra Thin Led Module Street Light For Square Garden 150watt High power
| Product Name: | 150w Led Street Light |
|---|---|
| Item: | LED Street Light |
| Type: | High Lumens Waterpoof IP65 Led Street Light |
Mini Motif Halogen Intelligent Solar Powered Led Street Light 40 Watt 170lm/W
| Light Source: | LED |
|---|---|
| Input Voltage(v): | 5V/6V |
| CRI(Ra>): | 80 |
100lm/W 30 W 50 W 200 W Outdoor LED Street Lights 50000 Hours Life Span
| Color Temperature: | 2700k/3000k/4000k/5000k/5700k/6000k/6500k |
|---|---|
| Warranty: | 3 Years |
| IP Rating: | IP 65 WATERPROOFE |
Aluminium Integrated All In One Solar LED Street Light Motion Sensor Inbuilt Battery 300 Watt
| LED: | 60WBridgelux Chips3030(Life Time 100000hours) |
|---|---|
| Motion Sensor: | Yes |
| Remote Control: | Yes |
KCD 100W LiFePO4 Lithium Battery IP65 Rated Solar Street Light with High Efficiency LED Street Lamp
| IP Rating: | IP65 |
|---|---|
| Color Rendering Index: | 80 |
| Color Temperature: | 2700-6500K |

