All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ high power street light 200w ] match 277 Products.
Ip65 Commercial High Power Solar Street Light 100watt With Auto Intensity Control Lithium Battery
| Item Type: | Solar LED Road Light |
|---|---|
| Power: | 100w/150/200w |
| Lamp Body Material: | Aluminum |
KCD 5000 Lumen Aluminum Explosion Proof Decorative Industrial OEM 150 Watt Electric Power Garden Rustic LED Street Light
| Dimming Function: | Optional |
|---|---|
| Lamp Luminous Efficiency: | 110lm/w |
| Color Index: | >80Ra |
High Lumens High Power Outdoor Waterproof 100W 200W 300W Solar Flood Light
| Type: | Outdoor Led Flood Light |
|---|---|
| LED Chip: | SMD2835 |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
Aluminum ABS 150lm/w Ra85 Solar Powered Flood Lights
| Ip Rating: | IP 65 Waterproof |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 90*130 |
| Cri (ra>): | 85 |
100W Solar Powered LED Street Lights ABS Housing SMD 2835 LED Chip 7000lm All In One
| Wattage: | 100W |
|---|---|
| Power Source: | Solar Power |
| Control Method: | Retome Control |
Waterproof 30W 172*201*41mm Solar Powered Flood Lights
| Ip Rating: | IP65 |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 90*130 |
| Led Light Source: | Bridgelux |
Outdoor Adjustable Solar Powered LED Street Lights Energy Saving 60W 170lm/w
| Power: | 60W/100W/150W/200W |
|---|---|
| LED Chip: | 2835SMD |
| Solar Panel: | MONO Solar Panel |
High Power Module Waterproof LED Street Light Outdoor 70Ra 100watt
| Power: | 50w/100w/150w/200w |
|---|---|
| LED Chip: | 2835LED |
| Input Voltage: | AC100-240V |
Outdoor All In One Solar LED Street Light 300W 51000 Lumen CRI80
| Material: | Die Casting Aluminum |
|---|---|
| Style: | Modern |
| Usage: | Warehouse,garage,factory,workshop,gym,etc. |
300W High Power LED Solar Street Light with LiFePO4 Lithium Battery and IP66 Waterproof for Outdoor Use
| IP Rating: | IP65 |
|---|---|
| Color Rendering Index: | 80 |
| Color Temperature: | 2700-6500K |

