All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ 100w solar led flood light ] match 348 Products.
Bridgelux Chip 6500k 30w Solar Outdoor Flood Lights With On Off Switch IP65 waterproof outdoor garden lights
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 170 |
| Input Voltage(V): | DC 5V |
100 Watt Outdoor Solar Powered Flood Light Heat Dissipation Shell 170lm/w
| Shell Type: | Die Casting Aluminum |
|---|---|
| Color: | Black |
| Wattage: | 100w |
60W Cool White 211.5*251.5*41mm Solar Powered Flood Lights
| Power: | 20w 30w 60w 100w 200w |
|---|---|
| Working Lifetime(hour): | 50000 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w): | 170lm/w |
6500K 10000lm Luminous Outdoor LED Flood Lights For Industrial
| Color Temperature(CCT): | 2700K-6500K |
|---|---|
| Recommended Use: | Warehouses, Indrustrial,retail |
| IP Rating: | IP65 |
Monocrystalline Solar Powered Flood Lights Remote Control For Garden Warehouse
| Material: | High Quality Aluminum |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| LED Chip Type: | SMD 2835 |
75000 Lumen 150W 274.5*314.5*45.5mm Solar Outdoor Flood Lights
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 170 |
| Input Voltage(V): | DC 5V |
Sport Architectural 50watt Outdoor LED Flood Lights Water Resistant
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| Beam Angle(°): | 120 |
Landscape Ip65 Outdoor Led Solar Powered Flood Lights
| Ip Rating: | IP65 |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 120° |
| Led Light Source: | LED |
60 W 100 W 200 W LED Solar Outdoor Flood Light Security Powered Commercial Landscape Warm White
| Product Name: | Solar Flood Light |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(v): | 6V |
Aluminum Housing Solar Powered Flood Lights Luminous 160Lm/W 6V
| Shell Material: | High Quality Aluminum Housing |
|---|---|
| Color Temperature: | 2700-6500K |
| Item: | Smd LED Outdoor Flood Light |

