All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ 100w solar led flood light ] match 348 Products.
100w Solar LED Flood Light black 170lm/w ABS housing high brightness garden light house lamp LED bright lamp
| Shell Material: | ABS |
|---|---|
| Color Temperature: | 6500K |
| Item: | Solar Flood Light |
Aluminum Housing 100W Solar Led Road Lights Outdoor IP65 Waterproof Remote Control
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| Beam Angle(°): | 120 |
Cast Aluminum LiFePO4 Remote Control Battery Outdoor Waterproof 100w Solar LED Flood Light
| Type: | Outdoor Led Flood Light |
|---|---|
| LED Chip: | SMD2835 |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
Aluminum Housing IP65 Waterproof 100 Watt Solar Led Flood Light
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 80 |
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
IP65 Waterproof Aluminum Solar Flood Light 100W Outdoor Led Flood Light With Remote Control
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| Beam Angle(°): | 120 |
KCD 100W 200W Solar Led Flood Light Outdoor IP65 Waterproof High Mast Exterior Road Lights
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| Beam Angle(°): | 120 |
100w 200w 300w SMD2835 Solar Led Flood Light 2700~6500K CCT
| Type: | Outdoor Led Flood Light |
|---|---|
| LED Chip: | SMD2835 |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
Outdoor Solar Led Flood Light IP65 Waterproof High Mast All in One Road Lights
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| Beam Angle(°): | 120 |
DC5V 100W Solar Outdoor Flood Lights
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 170 |
| Input Voltage(V): | DC 5V |
DC Solar LED Flood Light IP65 100 Watt 200 Watt 300 Watt Rechargeable Floodlight
| Product Name: | Solar Powered Flood Lights |
|---|---|
| Solar Panel: | 6V/10W Monocrystalline Silicon |
| Battery: | LiFeO4 3.7V/10AH |

