All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ 100w solar led flood light ] match 348 Products.
Waterproof Anti Theft All In One Solar Street Light 30 Watt dusk to dawn 400w/u/ed28/ps m155/e
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Type: | Energy Saving Outdoor Led Street Light |
| IP Grade: | IP65 Waterproof |
AC85-265V SMD 2835 130lm/W Led High Bay 200w
| Input Voltage(v): | AC85-265V |
|---|---|
| Cri (ra>): | 85 |
| Ip Rating: | IP65 |
All In One Integrated Solar Street Light 50w 100w 150w 200w 300w Ip65 Ufo Outdoor With Battery
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 6V |
Die Casting Aluminum LED Soalr Powered Flood Ligtht High Efficiency 170lm/W EMC
| Canning Material: | Die Casting Aluminum |
|---|---|
| Control Type: | Remote Control |
| Waterproof Grade: | IP65 |
CE RoHS Parking Lot Area Remote Control IP65 50w 1100w 50w 200w
| Lighting Solutions Service: | Rvice: Lighting And Circuitry Design, Auto CAD Layout |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | AC85-265V |
167.5*194.5*35mm 30W 5kg Led Solar Floodlight
| Product Name: | Solar Flood Light |
|---|---|
| CRI (Ra>): | 80 |
| Beam Angle(°): | 120 |
3700LM Solar Flood Lights - IP65 Waterproof, 5 Year Warranty, Custom Brightness & Size, Bulk Order Discounts
| Material: | Material Housing |
|---|---|
| Color: | Gray |
| Power: | A/B/C |
120 Degree Beam Angel Outdoor Floodlight With Waterproof Design
| Light Source: | LED |
|---|---|
| Color Rendering Index(Ra): | 80 |
| Usage: | Camping Fishing Emergency Hiking |

