All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ remote control solar led flood light ] match 172 Products.
Warm White Solar Powered Flood Lights Commercial 50 W 100 W 200 W
| Product Name: | Motion Solar Flood Light |
|---|---|
| Light Type: | Solar,Energy Saving,wall Light,LED |
| Protection Level: | IP65 |
50W Solar Outdoor Flood Lights ABS IK07 Toughened Glass Heat Dissipation Housing
| Item Name: | 50W Soalr Outdoor Flood Lights |
|---|---|
| Wattage: | 50W |
| Housing Material: | High Quality ABS |
60W Cool White 211.5*251.5*41mm Solar Powered Flood Lights
| Power: | 20w 30w 60w 100w 200w |
|---|---|
| Working Lifetime(hour): | 50000 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w): | 170lm/w |
Temperature Resistant 24 Vlot Portable Led Flood Light
| Product Name: | Led Floodlight |
|---|---|
| Item: | Smd LED Outdoor Flood Light |
| Color Temperature(CCT): | 2700K-6500K |
Energy Saving Exterior Led Flood Lights Remote Control Waterproof IP65 300W
| Ip Rating: | IP65 |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 90*130 |
| Led Light Source: | LED |
75000 Lumen 150W 274.5*314.5*45.5mm Solar Outdoor Flood Lights
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 170 |
| Input Voltage(V): | DC 5V |
Walk Way Road Parking Lot Area High Efficiency 6500K 60w Solar Led Street Light
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Type: | Energy Saving Outdoor Led Street Light |
| IP Grade: | IP65 Waterproof |
High Lumen Outdoor Ip65 150 Watt Solar Led Street Light
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 6V |
Aluminum Housing Outdoor Led Flood Light Waterproof 200W Remote Control
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| Beam Angle(°): | 120 |
Brigdelux 5050 100W 170lm/W All In One Solar LED Street Light
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Type: | Energy Saving Outdoor Led Street Light |
| IP Grade: | IP65 Waterproof |

