All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ remote control solar led flood light ] match 172 Products.
Cast Aluminum LiFePO4 Remote Control Battery Outdoor Waterproof 100w Solar LED Flood Light
| Type: | Outdoor Led Flood Light |
|---|---|
| LED Chip: | SMD2835 |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
DC Solar LED Flood Light IP65 100 Watt 200 Watt 300 Watt Rechargeable Floodlight
| Product Name: | Solar Powered Flood Lights |
|---|---|
| Solar Panel: | 6V/10W Monocrystalline Silicon |
| Battery: | LiFeO4 3.7V/10AH |
Aluminum Housing IP65 Waterproof 100 Watt Solar Led Flood Light
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 80 |
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
Eco Friendly Aluminum Outdoor 200W Solar Led Flood Light
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 80 |
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
Garden LED Solar Outdoor Flood Lights With Remote Control High Luminous 6500K
| Product Name: | IP65 Outdoor 25W 40W 60W 100W Solar Led Flood Lights |
|---|---|
| Working Temperature(℃): | -20 - 50 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w): | 170lm/w |
Energy Saving Solar Led Flood Light 60W Solar Power Outdoor Garden Light With Remote Control
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 170 |
| Input Voltage(V): | DC 5V |
100w Solar LED Flood Light black 170lm/w ABS housing high brightness garden light house lamp LED bright lamp
| Shell Material: | ABS |
|---|---|
| Color Temperature: | 6500K |
| Item: | Solar Flood Light |
60W Outdoor Solar Garden Landscape Led Flood Light With Remote Control
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 170 |
| Input Voltage(V): | DC 5V |
IP65 Outdoor Solar LED Flood Light Aluminum 20W 30w 50w 100w 150w 200w
| Type: | Outdoor Led Flood Light |
|---|---|
| LED Chip: | SMD2835 |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
100w 200w RGB Wall Mounted Solar LED Flood Light For Stadium Rechargeable IP66 Waterproof
| Battery: | LiFePO4 Battery 3.2V/20AH |
|---|---|
| Solar Panel: | MONO Solar Panel |
| Shell Type: | Die Casting Aluminum |

