All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ remote control solar led flood light ] match 172 Products.
High Brightness Solar Powered Flood Lights 170LM/W For Parking Lot
| Remote Control: | Yes |
|---|---|
| Battery Type: | LiFeO4 5AH-30AH |
| Lumen: | 170lm/W |
High Efficiency LED Flood Light with Adjustable Color Temperature Monocrystalline Solar Panel Optical PC Lens and Premium Brand LED Chips for Outdoor Security and Landscape Lighting
| Shell Material: | High Quality Aluminum Housing |
|---|---|
| Color Temperature: | 2700-6500K |
| Item: | SLOAR Outdoor Flood Light |
Solar Powered Flood Light with 2700-6500K Color Temperature 6V Voltage and LiFeO4 Battery for Outdoor Lighting
| Shell Material: | High Quality Aluminum Housing |
|---|---|
| Color Temperature: | 2700-6500K |
| Item: | SLOAR Outdoor Flood Light |
Garden Led Solar Powered Flood Light IP66 Remote Control Battery 100W 200W 300W
| Light Type: | Solar LED |
|---|---|
| Product Name: | Solar Flood Light |
| Charging Time: | 6-8 Hours |
Bridgelux Chip 6500k 30w Solar Outdoor Flood Lights With On Off Switch IP65 waterproof outdoor garden lights
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 170 |
| Input Voltage(V): | DC 5V |
150W 100W 60W 30W Remote Control Solar Flood Lights
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 170 |
| Input Voltage(V): | DC 5V |
Monocrystalline Solar Powered Flood Lights Remote Control For Garden Warehouse
| Material: | High Quality Aluminum |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| LED Chip Type: | SMD 2835 |
Sport Architectural 50watt Outdoor LED Flood Lights Water Resistant
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| Beam Angle(°): | 120 |
50w 100w 200w 300w Wireless Solar Outdoor Flood Lights Smd 5050
| Wattage: | 50w,100w,200w,300w,ect. |
|---|---|
| Leds: | Smd 2835/smd 5050 |
| Bean Angle: | 180 Degrees |
Aluminum IP65 Outdoor Waterproof Solar 60w Led Flood Light
| Light Source: | LED |
|---|---|
| Input Voltage(V): | 6V |
| Lamp Luminous Flux(lm): | 10200 |

