All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ remote control solar led flood light ] match 172 Products.
Outdoor All In One Solar LED Street Light 300W 51000 Lumen CRI80
| Material: | Die Casting Aluminum |
|---|---|
| Style: | Modern |
| Usage: | Warehouse,garage,factory,workshop,gym,etc. |
Lithium Battery 100w 150w All In One Solar LED Street Light Control Waterproof Solar Street Lamps
| Solar Panel: | 18V80W Solar Panel(mono Crystalline Silicon) |
|---|---|
| Battery Capacity: | Lithium Battery 12.8V 30AH |
| Specical Function: | Automatic Dust Sweeping And Snow Cleaning |
100w 150w 200w LED Solar Powered Flood Lights Warehouse Ground Mounted Remote Controlled
| Chip: | SMD2835 |
|---|---|
| Input: | DC6V |
| Luminous: | 160Lm/W |
100 Watt Solar Outdoor Flood Lights Garden Integrated Sensor Automatic Dusk Till Dawn
| Light Type: | Solar LED |
|---|---|
| Rated Power: | 100W 120W 200W |
| Product Name: | PC Lens SMD LED Solar Flood Light |
Ultra Slim Body Solar Powered Flood Lights High Lumen Led Chip 2700K IP65
| Color: | Gray |
|---|---|
| Shell Material: | High Quality Aluminum Housing |
| Working Life: | 50000hrs |
RGB Solar Powered Flood Lights Led 30w 60w 200w Sport Ground
| Led Qty: | 36led |
|---|---|
| Working Time: | 10-12 Hours (color Changing Mode) 8-10 Hours (fixed One Color Mde) |
| Type: | Multifunctional Solar Decoration Light |
17000 Lumen 100 Watt Solar Outdoor Flood Lights PC Lens Heat Dissipation
| Lamp Efficiency(lm/W): | 170lm/W |
|---|---|
| Wttage: | 100W |
| Body Material: | Die Casting Aluminum |
Outdoor Led Solar Street Lamp Remote Control With Battery IP65 50w 1100w 50w 200w
| Lighting Solutions Service: | Rvice: Lighting And Circuitry Design, Auto CAD Layout |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | AC85-265V |
Wall Football Pitch Warm White 200w LED Flood Light 5054 SMD AC 600w 800w
| Power: | 200w 300w 400w 500w 600w 700w 800w 900w 1000w |
|---|---|
| Input(Frequency): | AC 85-265V(50/60Hz) |
| Efficacy: | 90lm/w |

