All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ 100w solar led flood light ] match 348 Products.
Waterproof IP65 Classic 60Watt Solar Powered Exterior Flood Lights
| Application: | LANDSCAPE |
|---|---|
| Working Temperature(℃): | -20~+50 |
| Warranty(Year): | 3-YEAR |
SMD 3030 Outdoor LED Street Lights 90lm/W 60w 100w 150w 200w 220v For Public Place
| Voltage: | AC85-265V |
|---|---|
| Ra/CRI: | ≥80 |
| Bean Angle: | 60*140° |
451.5*174.5*70mm 170lm/W 30W Solar Powered LED Street Lights street lights solar powered commercial grade
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Type: | Energy Saving Outdoor Led Street Light |
| IP Grade: | IP65 Waterproof |
ABS Housing CE EMC 100 Watt All In One LED Street Light For Parking Lots
| COLOR: | GREY |
|---|---|
| Material: | High Quality ABS+PC Lens |
| Battery Type: | LiFePO4 Battery |
High Power 50W-500W Solar Flood Lights with 120 Degrees Beam Angle and 6000K Cool White LED
| Material: | ABS Housing |
|---|---|
| Color: | Black |
| Power: | 50W-500W |
Cast Aluminum LiFePO4 High Power LED Floodlight 100 Watt
| Brand Name: | KCD |
|---|---|
| Usage: | Indoor/Outdoor LED IP65 Floodlight |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
USB Rechargeable 144W 1500LM Foldable LED Work Light
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| CRI (Ra>): | 80 |
170lm/w 20w Solar Powered LED Street Lights With Auto Intensity Control
| Item Type: | Solar Street Lights |
|---|---|
| Application: | ROAD,outdoor,different Situation,garden,etc. |
| Luminous: | 170 Lm/w |
Aluminum Outdoor SMD2835 IP65 50w Led Floodlight CE ROHS Certificate
| Lamp Body Material: | Aluminum |
|---|---|
| IP Rating: | IP65 |
| Application: | LANDSCAPE |
High Lumen All In One Outdoor Solar Power Street Light
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 6v |

