All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ high quality led street light ] match 360 Products.
Eco Friendly All In One Solar LED Street Light High Energy 200w 34000lm LiFePO4 Battery
| Efficiency: | 34000lm |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Packaging Details: | Color box/Neutral packing/Carton BOX |
Durable Aluminum Body Outdoor LED Street Lights For Roadway Pathway 150lm/W AC 82-265V
| Wattage: | 150W |
|---|---|
| Voltage: | AC85-265V 120-277V |
| Power Factor: | >0.9 |
110lm/w Waterproof ip65 LED Street Light 100W 150W 200W high power for garden road super bright
| Lamp Luminous Flux(lm): | 16500lm |
|---|---|
| CRI (Ra>): | 80 |
| Working Temperature(℃): | -20~+50 |
IP65 All In One Solar LED Street Light Monocrystalline Solar Panel 34000lm PC Lens
| Working Time: | 50,000 Hours |
|---|---|
| Solar Panel: | Monocrystalline |
| Wattage: | 100W/200W/300W |
120lm/W 24000 Lumen Outdoor LED Street Lights For Roadway Highway
| Model Number: | RL 200W |
|---|---|
| Power: | 30W/50W/100W/150W/200W |
| Waterproof Grade: | IP 65 Waterproof Outdoor |
Smart Mains-Powered LED Street Light, Aluminum Alloy Body, IP65 Waterproof, Branded LED Chips, Auto On/Off at Night, Energy-Efficient, Ideal for Urban Arteries, Industrial Parks, Campuses
| Color Temperature: | 6500K |
|---|---|
| Lifespan: | 50,000 Hours |
| IP Rating: | IP65 |
Energy-Efficient Mains-Powered LED Street Light, 155 Lumens/Watt, Aluminum Alloy Body, IP65 Waterproof, Branded LED Chips, Auto On/Off at Night, Ideal for Urban Arteries, Highways, Commercial Areas
| Color Temperature: | 3000K-6500K |
|---|---|
| Lifespan: | 50,000 Hours |
| IP Rating: | IP65 |
Outdoor Adjustable Solar Powered LED Street Lights Energy Saving 60W 170lm/w
| Power: | 60W/100W/150W/200W |
|---|---|
| LED Chip: | 2835SMD |
| Solar Panel: | MONO Solar Panel |
Ra70 2700k Solar Powered LED Street Lights Heat And Frost Resistance For All Weather Conditions
| Application: | LANDSCAPE |
|---|---|
| Place Of Origin: | Guangdong, China |
| CCT: | 2700-6500K |
Die Cast Aluminum IP65 Waterproof Street Light 50W High Lunmen
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | AC85-265V |

