All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ high quality led street light ] match 360 Products.
100W Solar Powered LED Street Lights ABS Housing SMD 2835 LED Chip 7000lm All In One
| Wattage: | 100W |
|---|---|
| Power Source: | Solar Power |
| Control Method: | Retome Control |
Parking Lot Outdoor LED Street Light 50W 100W 150W 200W Roadway
| Adjustable: | 90degree |
|---|---|
| Applications: | Road, Outdoor |
| Color Temp: | 3000-6500K |
EMC 30w 60w SMD3030 All In One Solar LED Street Light
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 12V |
200W 20000lm 695X235X97mm Outdoor LED Street Lights waterproof IP65 rotatable hard shell for factory
| Application: | ROAD,Highway,outdoor,courtyard,Garden |
|---|---|
| Ip Rating: | IP65 |
| Cri (ra>): | 85 |
High Lumen Ip65 200w Solar Waterproof LED Street Light
| Application: | ROAD |
|---|---|
| Color: | Black |
| Product Name: | KCD TRS05 SOLAR STREET LIGHT 50W 100W |
Integrated IP65 60 Watt Solar Led Street Light All In One
| Light Source: | LED |
|---|---|
| Input Voltage(v): | 6V |
| Cri (ra>): | 80 |
Monocrystalline Panel 17000lm Solar Powered LED Street Lights 100W High Bright
| Working Lifetime: | 50,000 Hours |
|---|---|
| Working Temperature: | -20℃ TO +50℃ |
| Battery: | 3.2V/48Ah LiFePO Battery |
High Brightness Motion Sensor 30W Outdoor LED Street Lights
| Application: | ROAD,Highway,outdoor,courtyard,Garden |
|---|---|
| Ip Rating: | IP65 |
| Cri (ra>): | 85 |
IP65 170lm/W Solar Waterproof LED Street Lights 50w 200w
| Lighting Solutions Service: | Rvice: Lighting And Circuitry Design, Auto CAD Layout, Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | DC 6V |
IP66 High Power Solar Street Light 150 Watt 200 Watt 400 Watt 6000k With Battery
| Led: | Bridgelux Chips3030 |
|---|---|
| LifePO4 Battery: | 18AH-54AH 12.8V |
| Solar Panel: | High Efficiency Monocrystalline Silicon |

