All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ high quality led street light ] match 350 Products.
SMD2835 Solar Powered LED Street Lights Waterproof Slim Body 170lm/W 50000 Hours
| Power Souce: | Solar Power |
|---|---|
| Housing Material: | Die Casting Aluminum |
| Efficiency: | 170lm/w |
PC Lens Radiating Waterproof LED Street Light 120° Beam Angle High Lumen LED Beads
| Housing Material: | Die Casting Aluminum |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Wattage: | 150W |
High Lumen 6000k Solar LED Street Light With Inbuilt Batteries IP65 Aluminum Dusk To Dawn
| Usage: | Garden, Street, Road,Highway |
|---|---|
| Charging Time: | 6-8 Hours |
| Material: | Aluminum |
Solar Powered LED Street Light IP65 Rated With 50 000 Hour Lifespan Warm White / Cool White DC12V Wall / Pole Mounted
| Color Temperature: | Warm White/Cool White |
|---|---|
| Lifespan: | 50,000 Hours |
| IP Rating: | IP65 |
High Power Module Waterproof LED Street Light Outdoor 70Ra 100watt
| Power: | 50w/100w/150w/200w |
|---|---|
| LED Chip: | 2835LED |
| Input Voltage: | AC100-240V |
Lithium Battery 100w 150w All In One Solar LED Street Light Control Waterproof Solar Street Lamps
| Solar Panel: | 18V80W Solar Panel(mono Crystalline Silicon) |
|---|---|
| Battery Capacity: | Lithium Battery 12.8V 30AH |
| Specical Function: | Automatic Dust Sweeping And Snow Cleaning |
2700-6500K Outdoor LED Street Lights 200w Roadway Pathway Parking Lot 30000 Lumen
| Power: | 200W |
|---|---|
| INPUT VOLTAGE: | AC120-277V |
| MATERIAL: | ALUMINUM |
100lm/W 30 W 50 W 200 W Outdoor LED Street Lights 50000 Hours Life Span
| Color Temperature: | 2700k/3000k/4000k/5000k/5700k/6000k/6500k |
|---|---|
| Warranty: | 3 Years |
| IP Rating: | IP 65 WATERPROOFE |
High-Performance Aluminum LED Street Light – Durable, Energy-Efficient, Cost-Effective
| Color Temperature: | 6500K |
|---|---|
| Lifespan: | 50,000 Hours |
| IP Rating: | IP65 |
IK08 All In One Integrated Solar LED Street Light 170lm/w 3 Years Warranty
| Power: | 300W/400W/500W |
|---|---|
| Item Type: | TR-Y |
| IP RATING: | IP65 |

