All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ high quality led street light ] match 360 Products.
Countryside 2700K All In One Solar LED Street Light High Pressure
| Product Name: | Aluminum Alloy All In One Solar Street Light |
|---|---|
| Color Temperature: | Cool White,Warm White,Pure White,2700-6500K |
| Working Mode: | Light&PIR Motion Sensor+remote Controller |
SMD5730 DC 6V All In One Solar LED Street Light High Lumen Smart Integrated
| Light Source: | LED |
|---|---|
| Input Voltage(v): | DC 6V |
| Item Type: | Solar Street Lights |
Outdoor Energy Saving Solar Street Light 200W High Lumen Led Flood Light
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Luminous Efficacy(lm/w): | 80 |
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
2700K Solar Powered LED Street Lights Auto Intensity Control Integrated 100 W 150 W 200 W
| Power: | 100w/150/200w |
|---|---|
| Input Voltage(v): | DC 6V |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w): | 170 |
Ip65 Commercial High Power Solar Street Light 100watt With Auto Intensity Control Lithium Battery
| Item Type: | Solar LED Road Light |
|---|---|
| Power: | 100w/150/200w |
| Lamp Body Material: | Aluminum |
Wall/Pole Mounted Solar LED Street Lights Lumen Output IP65 DC12V with 120° Beam Angle
| Beam Angle: | 120° |
|---|---|
| Warranty: | 3 Years |
| Working Temperature: | -20℃~+50℃ |
Aluminum Alloy Solar Powered LED Street Lights DC12V Warm White Wall Mounted
| Voltage: | DC12V |
|---|---|
| Lumen Output: | High |
| IP Rating: | IP65 |
100 W IP65 Solar Powered LED Street Lights Cool White 50000 Hours Life Span
| Installation Method: | Wall Mounted/Pole Mounted |
|---|---|
| Light Color: | White |
| Lumen Output: | High |
Outdoor IP65 Waterproof High Efficiency 130lm/w 100w LED Street Lights
| Housing Material: | Die Casting Aluminum |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Wattage: | 100W |
SMD 3030 Outdoor LED Street Lights 90lm/W 60w 100w 150w 200w 220v For Public Place
| Voltage: | AC85-265V |
|---|---|
| Ra/CRI: | ≥80 |
| Bean Angle: | 60*140° |

