All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ remote control solar led flood light ] match 172 Products.
RoHS Explosion Proof 170lm/W High Power Solar Street Light
| Lighting Solutions Service: | Agi32 Layout, Auto CAD Layout, Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 5V/6V |
Aluminum 200W 300W IP66 SMD Outdoor Pole Road Light Wide range exposure brand chips high power
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | DC 12V |
High Lumen Long Working Time Outdoor 50W 100W 150W 200W 250W 300W Pole Led Solar Street Light Battery
| Solar Panel: | 18V80W Solar Panel(mono Crystalline Silicon) |
|---|---|
| Battery Capacity: | Lithium Battery 12.8V 30AH |
| Specical Function: | Automatic Dust Sweeping And Snow Cleaning |
Led Chip Ip66 Stand Alone Split 6500k Solar Panel Street Lamp
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Type: | Energy Saving Outdoor Led Street Light |
| IP Grade: | IP65 Waterproof |
LiFePO4 Battery IP65 6500K 100w Solar Street Light
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Type: | Energy Saving Outdoor Led Street Light |
| IP Grade: | IP65 Waterproof |
IP67 Waterproof Aluminum 200W Integrated Solar Street Light
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 6V |
Ip65 Outdoor Solar Energy Integrated Solar Street Light 200 Watt
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 6V |
Die Casting Aluminum LED Soalr Powered Flood Ligtht High Efficiency 170lm/W EMC
| Canning Material: | Die Casting Aluminum |
|---|---|
| Control Type: | Remote Control |
| Waterproof Grade: | IP65 |
2024 New Energy Saving Outdoor Solar Panel Streetlight All-in-one Led Solar Street Light Solar Street Light Outdoor
| Work Time: | 10-15hour/day,5-7rainy Day |
|---|---|
| Luminaire: | 170 Lm/ W |
| LED Life Time: | 50000hours |
Wholesale Aluminum Housing All in One Solar Powered Street Lamp Outdoor 200W 300W 400W 500W Garden Light
| Light Source: | LED |
|---|---|
| Working Lifetime(hour): | 50000 |
| Application: | Outdoor,garden,road,etc |

