All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ remote control solar led flood light ] match 172 Products.
7500lm Integrated 50 Watt Solar Street Light 90° Beam Anglec waterproof IP65 high power super brigh solar light for road
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 12V |
20 W 30 W 60 W High Power Solar Street Light LED Roadway lamp Daylight Control
| Product Name: | Integrated LED Solar Street Light Solar LED Light |
|---|---|
| Power: | 100w/200w/300w/400w |
| Keyword: | Lamp High Lumen Outdoor LED Solar Street Light |
IP65 Outdoor Landscape Solar Street Light 100W 170lm/w
| Ip Rating: | IP65 |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 90*130 |
| Led Light Source: | Bridgelux |
High Performance Outdoor Solar Powered Floodlight 2835 LED 160Lm/W
| Voltage: | 6V |
|---|---|
| Shell Material: | High Quality Aluminum Housing |
| Led Lamp: | 2835LED |
High Lumens Separate SMD 100Watt Solar Street Light waterproof IP65 Wide range exposure
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Type: | Energy Saving Outdoor Led Street Light |
| IP Grade: | IP65 Waterproof |
KCD Outdoor Super Brightness Floodlight High Lumen Commerical IP67 100w 200w 300w 400w 500w 600w Solar Rechargeable
| Light Type: | Solar LED |
|---|---|
| Product Name: | Solar Flood Light |
| Charging Time: | 6-8 Hours |
KCD Aluminum Housing 20000 Lumen 250w Solar Flood Lamp For Outdoor
| Ip Rating: | IP65 |
|---|---|
| Beam Angle(°): | 90*130 |
| Led Light Source: | Bridgelux |
200W Ip65 Rechargeable Led Solar Dusk To Dawn Floodlight waterproof super bright for garden
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| Beam Angle(°): | 120 |
SMD 3030 100w 12V 10kg High Power Solar Street Light
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 12V |
Waterproof Ip65 Outdoor 100W All In One Led Solar Street Lamp
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | 6V |

