All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ high quality led street light ] match 360 Products.
170lm/W Super Bright Street Light Remote Control Outdoor Wall Mounted Solar Streetlight
| Style: | Modern |
|---|---|
| Light Fixture: | Floodlight |
| Usage: | Indoor/outdoor Use |
IP65 Lithium Battery 100w 300w 500w All in One Solar Street Light for Outdoor Highway Use
| IP Rating: | IP65 |
|---|---|
| Color Temperature: | 2700-6500K |
| Input Voltage: | DC 6 V |
Wall Football Pitch Warm White 200w LED Flood Light 5054 SMD AC 600w 800w
| Power: | 200w 300w 400w 500w 600w 700w 800w 900w 1000w |
|---|---|
| Input(Frequency): | AC 85-265V(50/60Hz) |
| Efficacy: | 90lm/w |
Motion Sensor Customised Color All in One Solar Street Light with 50000 Hours Lifespan Outdoor Solar Street Lamp
| IP Rating: | IP65 |
|---|---|
| Color Rendering Index: | 80 |
| Color Temperature: | 2700-6500K |
Temperature Resistant 24 Vlot Portable Led Flood Light
| Product Name: | Led Floodlight |
|---|---|
| Item: | Smd LED Outdoor Flood Light |
| Color Temperature(CCT): | 2700K-6500K |
Aluminum Housing Lithium Battery Solar Street Light High Lumen Remote Control
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Input Voltage(V): | AC85-265V |
KCD 100W Remote Control Solar Streetlight with 6500K High Lumens LED for Road and Highway Lighting
| IP Rating: | IP65 |
|---|---|
| Color Rendering Index: | 80 |
| Color Temperature: | 2700-6500K |
Square Foldable, Rotatable, Light And Portable 18v 18w 48w LED Work Light With 120° Beam Angle
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| CRI (Ra>): | 80 |
20w 40w 48w Portable LED Work Light Garage Construct Outdoor Flashing Bracket Cordless
| Power: | 100W |
|---|---|
| Color Temperature: | Warm White |
| Specification: | 211.5*251.5*41mm |
24000 Lumen Outdoor 200w LED Flood Light Good Heat Sinkging 80 CRI 120° Degree 320 Led Beads
| Power: | 200W |
|---|---|
| Luminous Efficiiency: | 120lm/W |
| Lumen Flux: | 24000lm |

