All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ 100w solar parking lot lights ] match 149 Products.
Intelligent Aluminum Body 50000h 30w All In One Solar Street Light
| Item Type: | Street Lights |
|---|---|
| Light Source: | LED |
| Cri (ra>): | 90 |
Black Body 17000 Lumens Outdoor Solar Flood Lights 50w 100w 200w 300w IP65
| Wattage: | 50W/100W/200W/300W |
|---|---|
| Kelvins: | 2700K/3000K/4000K/5000K/6500K/6700K |
| Warranty: | 3 Years |
KCD Outdoor Super Brightness Floodlight High Lumen Commerical IP67 100w 200w 300w 400w 500w 600w Solar Rechargeable
| Light Type: | Solar LED |
|---|---|
| Product Name: | Solar Flood Light |
| Charging Time: | 6-8 Hours |
High Lumen Long Working Time Outdoor 50W 100W 150W 200W 250W 300W Pole Led Solar Street Light Battery
| Solar Panel: | 18V80W Solar Panel(mono Crystalline Silicon) |
|---|---|
| Battery Capacity: | Lithium Battery 12.8V 30AH |
| Specical Function: | Automatic Dust Sweeping And Snow Cleaning |
Waterproof Explosion Proof Outdoor 60w 100w 150w 200w High Quality Aluminum Lifepo4 Battery 6500k Solar Street Light
| Color Temperature: | 6500K |
|---|---|
| Lifespan: | 50,000 Hours |
| IP Rating: | IP65 |
100w All In One Solar Street Light Outdoor Aluminum Waterproof Ip65 With Solar Panel
| CRI (Ra>):: | 80 |
|---|---|
| Working Temperature(℃):: | -20~+50 |
| IP Rating:: | IP65 |
IP65 Outdoor ABS High Power Solar Street Light 50w 100w 150w 250w
| Light Type: | Solar LED |
|---|---|
| Rated Power: | 200W/300W/400W/500W |
| Product Name: | ABS High Power Solar Street Light |
Stadium Garden Led Solar Lamp DC LED Solar Street Light Super Brightness CRI80 100W
| Body Color: | Gray |
|---|---|
| CRI: | 80 |
| Waterproof IP Grade: | IP65 |
Highway Public Road Solar Street Light 30w 90w 200w Aluminum Alloy IP65 6000k
| Lifetime: | >50000 Hours |
|---|---|
| LED Flood Lighting Warranty: | 3 Years |
| Working Mode: | PIR Sensor And Light Control |
Sport Architectural 50watt Outdoor LED Flood Lights Water Resistant
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| Beam Angle(°): | 120 |

