All Products
-
Solar Powered LED Street Lights
-
All In One Solar LED Street Light
-
High Power Solar Street Light
-
Solar Powered Flood Lights
-
Solar Outdoor Flood Lights
-
Waterproof LED Street Light
-
Outdoor LED Street Lights
-
Outdoor LED Flood Lights
-
200w LED Flood Light
-
Industrial LED High Bay Light
-
200w LED High Bay Lights
-
Portable LED Work Light
-
Nailton Alves silvaAmazing products from KCD, I placed a bulk order of the solar flood lights to them and I got a very good sales and positive feedback on that product. They are very professional on the outdoor lighitng products, they made the products according to my requirements and focus on the details. KCD is the most reliable supplier I have ever seem. -
Eng.Ahmed ElmorIt was a very good experience working with KCD.I purchased a bulk order of the solar street lights and has been satisfied with it's quality. the product is as they advertise it, my clients like these product very much. I therefore recommend any one who wants to have solar street light to get products from KCD as you will not be disappointed.
Keywords [ 100 watt led floodlight ip65 ] match 55 Products.
Portable 100W 360° Rotating Led Word Light Retractable USB Charging
| Lighting Solutions Service: | Lighting And Circuitry Design |
|---|---|
| Input Voltage(V): | AC220-240V |
| CRI (Ra>): | 80 |
DC Solar LED Flood Light IP65 100 Watt 200 Watt 300 Watt Rechargeable Floodlight
| Product Name: | Solar Powered Flood Lights |
|---|---|
| Solar Panel: | 6V/10W Monocrystalline Silicon |
| Battery: | LiFeO4 3.7V/10AH |
SMD2835 Aluminum Highbay Led Lights IP65 100W 200W 300W 500W
| Type: | Outdoor Led Flood Light |
|---|---|
| LED Chip: | SMD2835 |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
Garden Led Solar Powered Outdoor Flood Lights 100 Watt IP65 With Solar
| Product Name: | Solar Flood Light |
|---|---|
| Input Voltage(V): | DC 6V |
| Lighting Solutions Service: | Project Installation |
Good Heat Sinking Outdoor LED Flood Lights 110lm/W Ac 85-265v 120-277v CRI 80
| Wattage: | 30w/50w/100w/150w/200w |
|---|---|
| Housing Material: | Die-casting Aluminum |
| Protection Rating: | Waterproof IP 65 |
Cast Aluminum Outdoor Waterproof 100w Solar LED Flood Light
| Type: | Outdoor Led Flood Light |
|---|---|
| LED Chip: | SMD2835 |
| Material: | Aluminum+Tempered Glass |
120° Beam Angle 200W LED Flood Light 22000lm IP65 180° Adjustable Energy Saving
| Wattage: | 200W |
|---|---|
| Luminious Efficiency: | 100-110lm/W |
| Lumens: | 20000-22000lm |
Industrial Outdoor LED Flood Lights -25-45℃ 10W 20W 30W 50W 100W 150W 200W 300W
| Material: | Aluminum+PC |
|---|---|
| Chip Brand: | SMD 2835 |
| Viewing Angle: | 120 |
Waterproof IP65 200W LED Flood Light Outdoor 100lm/W Luminious Efficiency
| Warranty: | 5 Years |
|---|---|
| Luminious Efficiency: | 100lm/W |
| Wattage: | 200W |

